Kurtlar Vadisi-Terör

Kurtlar Vadisi Terör

Kurtlar vadisi Terör, 8 Şubat 2007 tarihinde gösterime giren bir dizi film. Daha önce yayınlanan 97 bölümlük Kurtlar Vadisi dizisinin devamı niteliğindedir. Kurtlar Vadisi Irak adlı bir de sinema filmi çevrilmiştir.

İlk dizide Türkiye’deki mafya

 faaliyetleri ve devlet-mafya ilişkileri, devam dizisinde ise Türkiye’de PKK’nın yapmış olduğu terör eylemleri konu edilmiştir.

Gösterime girmeden eleştiriler alan ve yayınlanmaması için tepki mesajları alan dizi, RTÜK tarafından ikinci bölümünden itibaren yasaklanmıştır.

Dizinin Tanıtım jeneriği

Dizi yayına başlamadan önce hazırlanan tanıtım jeneriğinde aşağıdaki konulara vurgu yapılmaktaydı:

 • Türkiye, son 22 yılda 46 bin terör eylemine sahne oldu.
 • 1984’ten beri terör nedeniyle 36.628 vatandaşımız öldü. Kayıplardan 508’i çocuktu.
 • Yaklaşık 5 milyon vatandaşımız terör nedeniyle yaşadığı yeri terk etmek zorunda kaldı.
 • 1984’ten bugüne 5 cumhurbaşkanı, 8 başbakan, 7 Genelkurmay Başkanı görev yaptı.
 • Resmi rakamlara göre terör eylemlerinin Türkiye’ye doğrudan maliyeti 100 milyar ABD Doları’ndan fazla. Dolaylı maliyetlerle birlikte zararımız 300 milyar doları buluyor.
 • 300 milyar ne demek?
 • 7 tane GAP
 • Türkiye’nin dış borcunun 2,5 katı
 • 30000 km otoban (Mevcut otoban uzunluğunun 2 katı)
 • 5 milyon derslik okul (mevcut derslik sayısının 12 katı)
 • 350 tane Boğaz Köprüsü
 • Türkiye’nin 83 yıllık sağlık gideri
 • 75 tane Atatürk Barajı

Yayından kaldırılması

Yayına girmeden tepkiler alan Kurtlar Vadisi Terör dizisinin birinci bölümünden sonra yayından kaldırılması gündeme gelmiştir. Yayıncı kuruluşun RTÜK tarafından 13 Şubat 2007’de toplantıya davet edildiği basına yansımıştır. RTÜK’e gelen başvuruların 13.953’ünde dizinin yayınlanmaması, 2 bin 609’unda ise yayınlanması istenmiştir.

Gazetelerin internet sitelerinde de konu hakkında anketler düzenlenmektedir. Milliyet gazetesinin anketine göre okurların %84’ü yayından kaldırılmamasını isterken, %16’sı ise yayından kaldırılmasını istemektedir. Milliyet gazetesinin anketine 760.000 dolayında okur katılmıştır. Milliyet gazetesi ise yayından kaldırılmasının kesinleşmesi üzerine ikinci bir anket ile şu soruyu sormuştur; Kurtlar Vadisi Terör Dizisi’nin yayından kaldırılmasını doğru buluyor musunuz? Aynı zamanda Hürriyet  ve Zaman gazeteleri de bir anket düzenlemiştir. Hürriyet Gazetesi anketi ise 1.076.025 kişinin katılımıyla gerçeşleşti ve %88.1’i (947.485 kişi) RTÜK’ün uygulmasını sansür olarak görerek dizinin yayından kaldırılmasına karşı çıkarken, %11.9’u (128.540 kişi) ise kaldırılmasını doğru buluyorum dedi.

Dizinin yayından kaldırılması haberleri üzerine RTÜK’ün telefonlarının ve internet sitelerinin çalışmaz duruma geldiği bilgileri basına yansımıştır. Dizinin yapımcı kuruluşu Pana Film diziyi televizyon olmaz ise sinema yoluyla, dijital platformlarda veya internette yayınlayabileceklerini, Show Tv’de 15 Şubat 2007 tarihinde dizinin normal yayınlanma saati olan 21.45’te yapmış olduğu açıklamayla belirtti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: